Január 7-én az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) szankciókat jelentett be Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter ellen. A döntést korrupciós tevékenységek miatt hozták meg, amely tovább mélyítheti a diplomáciai feszültséget Magyarország és az Egyesült Államok között.
Miért került sor a szankciókra?
Az amerikai hatóságok szerint Rogán Antal kulcsszereplője az Orbán-kormány korrupciós rendszerének. David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete egy sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Rogán nemcsak megtervezte és végrehajtotta a korrupciós gyakorlatokat, hanem elsődleges haszonélvezője is volt azoknak. Az OFAC döntése alapján minden amerikai érdekeltségű vagyona befagyasztásra kerül, és amerikai állampolgároknak tilos vele üzleti kapcsolatot létesíteniükreagált Magyarország?
A magyar kormány határozottan visszautasította az amerikai vádakat. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter politikai indíttatásúnak nevezte a szankciókat, és hangsúlyozta, hogy az ilyen lépések tovább rontják a kétoldalú kapcsolatokat. Szijjártó reményét fejezte ki, hogy a következő időszakban lehetőség nyílik a magyar-amerikai viszony javítására. Az ügy azonban újabb kérdéseket vet fel a magyar kormány átláthatóságával és demokratikus normáival kapcsolatban .
Mit jelent a szankciós lista?
A szankciók komoly következményekkel járhatnak mind Rogán Antal személyes, mind politikai karrierjére nézve. Az amerikai szankciók célja, hogy ellehetetlenítsék a korrupcióból származó haszon élvezetét és példát statuáljanak a hasonló ügyekben érintett más politikusok számára. Az amerikai állampolgárok nem léphetnek üzleti kapcsolatba Rogán Antallal, továbbá a szankciók hatással lehetnek az érintett pénzintézetek és multinacionális cégek működésére is, amelyek Rogánhoz köthetők .
Nemzetközi reakció
Az Egyesült Államok és Magyarország viszonya az elmúlt években fokozatosan romlott, főként a jogállamisággal, korrupcióval és emberi jogokkal kapcsolatos kérdések miatt. Az amerikai döntés újabb figyelmeztetés lehet az Orbán-kormány számára, hogy változtatnia kell politikai gyakorlatain.
Egyes elemzők szerint a szankciók az amerikai kormány keményebb fellépésének részei az olyan államokkal szemben, amelyek nem tartják tiszteletben a demokratikus értékeket. Az ilyen lépések ugyanakkor megosztják az európai uniós tagállamokat is, amelyek között nincs egyetértés abban, hogyan kellene kezelni Magyarország jogállamisági problémáit .
fotó: MTI
Forrás:
https://www.ft.com/content/d43181bb-ca62-4510-927c-72430b0b0acd
Via:
https://telex.hu/kulfold/2025/01/07/rogan-antalt-szankcios-listara-tette-az-egyesult-allamok