Elsőre talán furán hangzik, de tény: Magyarországon is vannak űripari KKV-k. Nem, nem csak rakétás LEGO-építőversenyekről van szó, hanem valódi cégekről, akik beszállítói, fejlesztői vagy épp kutatói partnerei az Európai Űrügynökségnek (ESA). A legújabb hír pedig az, hogy ezek a cégek – és az iparágba belépni vágyók – most egy friss, másfélmillió eurós pályázati lehetőséggel élhetnek.
Micsoda? Magyar űripar?
Ha valaki egy kávé mellett megkérdezné: „Na és te tudsz egyetlen magyar űripari vállalkozást mondani?”, jó eséllyel kínos csend lenne a válasz. Pedig léteznek. Sőt, nemcsak léteznek, hanem most soha nem látott mértékű támogatást is kaphatnak. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és az ESA együttműködésének köszönhetően összesen 3,5 millió euró értékű forrás válik elérhetővé 2025-ben – ennek része a most bejelentett 1,5 millió eurós csomag, amit kifejezetten magyar űripari és technológiai cégek, kutatóintézetek és akadémiai szereplők számára hirdetnek meg.
És hogy mindezt miért? Egyrészt, mert Magyarország idén tíz éve ESA-tag, másrészt az ESA idén 50 éves, harmadrészt pedig mert a magyar kormány is belátta: ebben az iparágban nemcsak presztízs, hanem komoly üzlet van.
Űripari szakmai nap, komoly bejelentés
Az április 11-én, Budapesten megrendezett űripari szakmai napon Szolnoki Szabolcs, az NGM technológiáért felelős helyettes államtitkára ismertette a részleteket: az új ESA pályázat célja a magyar űripari ökoszisztéma megerősítése, különös tekintettel azokra a szereplőkre, akik most szeretnének belépni ebbe a speciális szektorba.
Az eseményen az ESA képviselői részletes prezentációkban mutatták be a pályázati rendszer működését, az elérhető kategóriákat, a sikeres pályázatírás lépéseit és azt is, hogy mire érdemes figyelni a bírálati folyamat során.
Mire lehet pályázni? Nemcsak rakétákra!
A pályázat az esa-star rendszerén keresztül válik elérhetővé április 22-től, a beadási határidő pedig június 10. A keretösszegből hatféle tevékenységet támogatnak, az alábbi kategóriák szerint:
-
Type A – Kutatás, előkészítés, ESA programokhoz való csatlakozás elősegítése
-
Type B – Űripari berendezések fejlesztése, ESA és kereskedelmi küldetésekhez
-
Type D – Kutatási projektek, tudományos missziók támogatása
-
Type E – Műholdfejlesztés (igen, magyar műhold – lehetséges!)
-
Type F – Űralkalmazások fejlesztése, például adatfeldolgozó platformok, földi rendszerek
-
Type H – Űripari képzések támogatása (max. 10 ezer euróval)
A támogatási összegek 100–500 ezer euró között mozognak (kivéve a képzési kategória), tehát nem zsebpénzről van szó, hanem valós fejlesztések finanszírozásáról.
Oké, de kik ezek a cégek?
Valószínűleg nem látsz minden sarkon „magyar űripari Kft.” táblát – de attól még léteznek. Itthon olyan cégek dolgoznak űripari projekteken, mint a C3S Kft. (műholdfejlesztés), a BHE Bonn Hungary Kft. (nagyfrekvenciás technológiák), vagy a Admatis Kft. (űreszközökhöz fejlesztett hőszabályzó rendszerek). Emellett számos egyetem (pl. BME, Szegedi Tudományegyetem, ELTE) is aktívan részt vesz ESA-projektekben.
Sokan beszállítói szerepben vannak – például szenzorokat, antennákat, adatkezelő algoritmusokat fejlesztenek – míg mások teljes rendszereken dolgoznak, vagy csatlakoznak nemzetközi konzorciumokhoz.
Ha beleszállnál az űriparba, itt találod a pályázati felhívást: https://space.kormany.hu/cimzetti-felhivas