A Mol jelentős lépést tett a megújuló energiaforrások fejlesztése terén: megvásárolta a ballószögi naperőművet építő Naperőmű Farm Kft.-t, így megújulóenergia-termelési kapacitása 66 megawattal bővül, több mint kétszeresére növelve jelenlegi teljesítményét – közölte a vállalat csütörtökön az MTI-vel.
Az új napelempark várhatóan 2025 januárjában kezdi meg próbaüzemét, és az itt termelt villamos energiát az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. hálózatán keresztül értékesítik.
A napelempark adatai és technológiája
A Mol az Optimum Vogt Kft.-től vásárolta meg a Naperőmű Farm Kft.-t, amely az Ib vogt Gmbh leányvállalata. A ballószögi napelempark mintegy 100 hektáros területen épült, ahol összesen 113 000 napelem található. Ezek a modern panelek körülbelül 20 000 magyarországi családi ház éves energiafogyasztásával megegyező áramot képesek termelni. A létesítmény egyik különlegessége, hogy a napelemek követik a nap mozgását, így optimalizálják a termelést még akkor is, amikor a hagyományos rendszerek már nem működnek hatékonyan.
A Mol fenntarthatósági stratégiája
A Mol-csoport jelenleg hat magyarországi napelemparkkal rendelkezik, amelyek összesített kapacitása 31,5 MW, míg Horvátországban további 13,6 MW áll rendelkezésre. A vállalat célja, hogy 2026-ra 200 MW-ra növelje megújuló energia-termelési kapacitását csoportszinten. Ehhez kapcsolódóan már elindították egy új, Tiszaújvárosban épülő, 48 MW teljesítményű napelempark építését is, amely várhatóan 2026 második negyedévére készül el.
Labancz Péter, a Mol-csoport ipari és társasági szolgáltatások ügyvezető igazgatója kiemelte: „A megújuló energiaforrások fejlesztése kulcsfontosságú, hogy fedezhessük a vállalat növekvő áramigényét, csökkentsük ipari tevékenységeink karbonlábnyomát, és akár lakossági fogyasztókat is ellássunk zöld energiával.”
Zöldhidrogén és további innovációk
A vállalat fenntarthatósági stratégiájának része, hogy új technológiák bevezetésével tovább csökkentse környezeti hatásait. Ennek jegyében indították el Kelet-Közép-Európa legnagyobb, 10 MW kapacitású zöldhidrogén-üzemének próbatermelését Százhalombattán. A létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges hidrogént állít elő, amelyet az üzemanyaggyártásban hasznosítanak. A vállalat tervei között szerepel hasonló üzemek létrehozása Rijeka és Pozsony területén is. A Mol fenntarthatósági céljainak középpontjában az innováció és a megújuló energiaforrások fejlesztése áll. Ezek az erőfeszítések nemcsak a vállalatot, hanem a teljes régiót közelebb hozzák a zöldebb jövőhöz a közlemény szerint.