Posted inHírek

Cseh milliárdos vette meg a brit királyi postát

királyi posta

A brit kormány hivatalosan is jóváhagyta a Royal Mail eladását Daniel Kretinsky cseh milliárdos vállalatának, az EP Groupnak. A 3,6 milliárd fontos, azaz közel 1800 milliárd forintos tranzakció révén a cseh üzletember kezébe kerül a több mint ötszáz éve működő brit postaszolgálat anyavállalata, az International Distribution Services (IDS). A megállapodás hónapok óta formálódott, a kormány pedig szigorú feltételekhez kötötte az ügylet jóváhagyását, hogy a brit érdekek ne sérüljenek.

Szigorú feltételek védik a brit érdekeket

Jonathan Reynolds, a munkáspárti brit kormány üzleti és kereskedelmi minisztere hangsúlyozta, hogy az adásvétel nem mehet végbe bizonyos garanciák nélkül. A legfontosabb feltétel a brit kormány kezében maradó „aranyrészvény”, amely lehetőséget ad arra, hogy a kabinet megvétózza azokat a döntéseket, amelyek a Royal Mail működését vagy a brit költségvetést hátrányosan érintenék. Emellett a vállalat központját nem lehet külföldre költöztetni, és a Royal Mailnek továbbra is az Egyesült Királyságban kell adóznia. Ez biztosítja, hogy a vállalat a brit közszolgáltatási normák mentén működjön a jövőben is.

A brit szakszervezetek szintén jóváhagyták az ügyletet, részben a dolgozók számára kedvező intézkedések miatt. A megállapodás értelmében a vállalat osztalékának tíz százaléka közvetlenül a Royal Mail munkavállalóit illeti meg. Ez a döntés nemcsak a dolgozók anyagi helyzetét javítja, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy a cég alkalmazottai érdekeltek legyenek a vállalat hosszú távú sikerében.

Ki az új tulajdonos?

Daniel Kretinsky neve nem ismeretlen a brit üzleti világban. A cseh milliárdos az elmúlt években számos brit nagyvállalatban szerzett tulajdonrészt. Kretinsky jelenleg 27 százalékos részesedéssel rendelkezik a West Ham United angol labdarúgóklubban, valamint 10 százalékos tulajdona van az egyik legnagyobb brit kiskereskedelmi lánc, a Sainsbury’s anyavállalatában. Az üzletember becsült vagyona eléri a 6 milliárd fontot (kb. 3000 milliárd forint), amellyel a The Sunday Times Rich List rangsorában a 33. helyen áll a leggazdagabb Nagy-Britanniában élő vagy ott üzleti tevékenységet folytató személyek között.

Bár Kretinsky gazdasági sikerei vitathatatlanok, oroszországi földgázkereskedelmi érdekeltségei miatt nemzetbiztonsági vizsgálaton is átesett a brit hatóságok részéről. A vizsgálat ellenére a brit kormány végül rábólintott a Royal Mail átvételére, miután minden feltétel teljesült.

A Royal Mail történelmi öröksége és jövője

A Royal Mail az egyik legrégebbi brit intézmény, amelyet 1516-ban alapított VIII. Henrik angol király. Az azóta eltelt több mint ötszáz évben a brit postaszolgálat a közszolgáltatás alapvető pillérévé vált, amely nélkülözhetetlen szerepet tölt be az ország infrastruktúrájában. Az utóbbi években azonban komoly pénzügyi nehézségekkel küszködött, amelyeket elsősorban a hagyományos levélszolgáltatás iránti kereslet csökkenése, valamint a csomagküldési piac egyre élesebb versenye idézett elő.

A brit kormány célja az volt, hogy stratégiai befektető révén stabilizálja a Royal Mail helyzetét, és biztosítsa a vállalat fenntartható működését. A tranzakcióval a cseh milliárdoshoz kerülő Royal Mail jövője azonban továbbra is nagy érdeklődést és figyelmet kelt, különösen annak tükrében, hogy a brit közvélemény érzékenyen reagál, amikor nemzeti jelentőségű intézmények kerülnek külföldi kézbe.

A történelmi múlt ellenére a vállalatnak meg kell birkóznia a modern kor kihívásaival, és az EP Group feladata lesz, hogy megfelelő stratégiával új lendületet adjon a Royal Mailnek. A szigorú kormányzati feltételek, a munkavállalók érdekeltségének biztosítása és a brit szabályok betartása egyaránt hozzájárulhat ahhoz, hogy a Royal Mail a jövőben is megőrizze meghatározó szerepét a brit gazdaságban és társadalomban.