Posted inVásárlás

Ajándékot visszakérni: nem illik, de jogszerű

ajándék

Az ajándékozás szinte minden kultúrában az önzetlenség szimbóluma, amely során valaki úgy ad valamit a másiknak, hogy cserébe semmilyen ellenszolgáltatást nem vár. Azonban az élet sokszor hoz váratlan helyzeteket, amikor felmerülhet a kérdés: visszakérhető-e az egyszer már odaajándékozott dolog? Bár az illem szerint ajándékot visszakérni nem szokás, a jog bizonyos esetekben mégis lehetőséget biztosít erre. Ajándékot visszakérni ugyan nem illik, de jogszerű lehet, ha létfenntartás, súlyos hálátlanság vagy feltételek be nem tartása áll fenn. A nagyobb értékű ajándékok esetében érdemes előre szerződést kötni, hogy a későbbi viták elkerülhetők legyenek. Ha ajándékozásról van szó, nemcsak a jogi, hanem az etikai szempontokat is figyelembe kell venni.

Mikor jogszerű az ajándék visszakérése?

Az ajándék visszakövetelésének lehetősége nem automatikus, hiszen a jog az ajándékozást alapvetően végleges döntésnek tekinti. Azonban három fő esetben visszakérhető az ajándék:

Létfenntartás veszélyeztetettsége

Ha az ajándékozó anyagi helyzete időközben drasztikusan romlik, és már a saját létfenntartása is veszélybe kerül, akkor joga van visszakérni a korábban adott ajándékot. Ez a helyzet különösen akkor fordul elő, ha valaki jelentős értékű ajándékot adott (pl. autó, ingatlan), majd váratlanul munkanélkülivé válik vagy olyan egészségügyi állapotba kerül, amely nagy anyagi terheket ró rá.

Súlyos hálátlanság az ajándékozott részéről

Az ajándék visszakérése jogszerű lehet akkor is, ha az ajándékozott hálátlanul, tiszteletlenül vagy akár jogsértően viselkedik az ajándékozóval szemben. Ilyen helyzetekben a jog lehetőséget ad arra, hogy az ajándékozó visszakérje, amit adott.

Ez a „súlyos hálátlanság” azonban nem pusztán udvariatlanságot vagy apró sérelmeket jelent, hanem például bántalmazza. A törvény szigorúan értelmezi, és csak valóban súlyos esetekben biztosít lehetőséget a visszakövetelésre és ezt általában bíróságon kell bizonyítani.

Feltételhez kötött ajándékok

Egyes esetekben az ajándékozás feltételhez kötött lehet. Ilyen például, ha az ajándékozó kifejezetten kikötötte, hogy az ajándékot csak meghatározott célra vagy körülmények között használhatják. Ha ez a feltétel nem teljesül, az ajándék visszakérhető.

Etikai és jogi határok

Bár jogilag lehetséges bizonyos helyzetekben visszakérni az ajándékot, az illem és az erkölcsi normák sokszor ütköznek ezzel a jogi lehetőséggel. Az ajándékozás lényege éppen az önzetlenség és a viszonzás nélküli adományozás, így annak visszakérése sokak szemében etikátlan lehet. Fontos mérlegelni, hogy valóban indokolt-e a visszakövetelés, vagy a helyzet megoldása más módon is lehetséges.