Az üzletág-átruházás összetett jogi és gazdasági tranzakciónak minősül, amely során egy vállalkozás önálló működésre alkalmas szervezeti egységét – azaz üzletágát – egy másik, szintén adóalanynak minősülő félre ruházza át. Noha elsődleges szemszögből az ügylet akár termékértékesítésnek vagy szolgáltatásnyújtásnak is minősülhetne, a 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) speciális szabályozása révén, meghatározott feltételek együttes fennállása esetén ettől eltérő adójogi megítélés alá esik.
Jelen cikk célja, hogy részletezze az üzletág-átruházás fogalmát, gyakorlati alkalmazását, valamint bemutassa azokat a törvényi követelményeket, amelyek teljesülése esetén az átruházás nem esik az áfa-kötelezettség alá. Kiemelt figyelmet fordítunk az Áfa tv. releváns rendelkezéseinek szakmai értelmezésére.
Az üzletág-átruházás fogalma és célja
„Az üzletág-átruházás azt a jogügyletet jelenti, amelynek során egy gazdasági társaság egy szervezeti szempontból is önállóan működtethető egységet – például egy termelési részleget, egy konkrét üzletet vagy egy jól körülhatárolható szolgáltatási ágazatot – ruház át egy másik gazdasági szereplő javára. Az üzletág jellemzően rendelkezik saját ügyfélállománnyal, eszközvagyonnal, humán erőforrással, továbbá fennálló szerződéses viszonyokkal is, melyek együttesen biztosítják a tevékenység zavartalan folytatását az új tulajdonos felügyelete alatt.” – mondta el dr. Jeney Ferenc ügyvéd Debrecen városából.
Az ilyen tranzakciók gyakorlati célja általában az, hogy a megszerző fél a tevékenységet azonos vagy hasonló módon folytassa tovább, a működés folytonosságát fenntartva és az üzleti zavarokat minimalizálva.
Az üzletág-átruházás megítélése az Áfa törvény alapján
Az Áfa tv. 17. § (4) bekezdése értelmében:
„Nem áll be a termék értékesítéséhez, szolgáltatás nyújtásához fűződő joghatás az adóalany általi üzletág-átruházás esetében, feltéve, hogy az a 18. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott feltételek szerint történik, és a szerző az üzletágat a további működtetés céljából szerzi meg.”
A fenti bekezdés alapján az üzletág-átruházás mentesülhet az áfafizetési kötelezettség alól, amennyiben az érintett tranzakció maradéktalanul megfelel a 18. § (1)-(2) bekezdéseiben foglalt követelményeknek. Ellenkező esetben az Áfa tv. 17.§ (4) bekezdése szerint az ügylet az általános forgalmi adó hatálya alá esik, azaz áfakötelessé válik.
Tehát ez a rendelkezés lényegében azt állapítja meg, hogy ha az üzletág-átruházás meghatározott feltételeknek megfelelően valósul meg, akkor az áfa tekintetében nem számít sem termékértékesítésnek, sem szolgáltatásnyújtásnak, így az ügylet után nem lesz áfafizetési kötelezettség.
A szabályozás célja, hogy elősegítse a működő üzletágak átruházását úgy, hogy azokat áfa szempontból ne terhelje felesleges kötelezettség – feltéve, hogy az átvétel egy működőképes üzleti egység továbbvitelére irányul, és nem csupán egyes vagyonelemek adásvételét takarja. Ezáltal az üzletágat megszerző fél likviditása nem sérül, hiszen nem keletkezik aránytalan áfateher, amelyet utóbb ugyan úgyis visszakapna (az előzetesen felszámított áfa levonásával), de annak finanszírozása átmenetileg megterhelő lehetne.
Az áfamentességhez szükséges feltételek részletes áttekintése
Az Áfa tv. értelmében 6 feltétel együttes teljesítése szükséges ahhoz, hogy az üzletág-átruházás ne minősüljön sem termékértékesítésnek, sem pedig szolgáltatásnyújtásnak, így mentesülve az áfafizetési kötelezettség alól.
Általános feltételek üzletág-átruházás esetén
A szerző félnek a lenti 3 feltételnek egyidejűleg kell eleget tennie:
1. Adóalanyi minőség megléte
Az egyik alapvető követelmény, hogy az üzletágat megszerző fél belföldön nyilvántartásba vett adóalany legyen az átruházás időpontjában, vagy az átruházás közvetlen következményeként azzá váljon. Ez biztosítja, hogy a jogutód adójogi értelemben képes legyen az üzletág működtetésére és az áfával kapcsolatos kötelezettségek teljesítésére.
2. Jogutódlás a jogok és kötelezettségek tekintetében
Az Áfa törvény következő lényeges feltétele alapján a szerző félnek kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy az általa megszerzett vagyon – vagyis az üzletág – tekintetében a törvényben szabályozott valamennyi jog és kötelezettség a megszerzés időpontjától kezdődően jogutódként őt illeti, illetve őt terheli.
Ez a rendelkezés gyakorlati szempontból azt jelenti, hogy a szerző fél teljes körűen köteles magára vállalni az üzletághoz kapcsolódó általános forgalmi adóval összefüggő jogokat és kötelezettségeket, ideértve különösen az adólevonási jogosultságokat és a fizetési kötelezettségeket.
A Kúria egy ügy során megállapította, hogy az üzletág-átruházással szerzett vagyont (vagyonrészt) illetően a szerzőnek kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy a szerzéshez és a szerzett vagyonhoz kapcsolódó, az e törvényben szabályozott jogok és kötelezettségek – a (2) bekezdésben feltüntetett különbséggel – a szerzéstől kezdődően jogutódként őt illetik és terhelik. Ebben az esetben nem nyert bizonyítást az üzletágat megszerző fél kötelezettségvállalása. A jogalkotó erre vonatkozóan pedig eszerint rendelkezett az Áfa tv. 18.§ (3) bekezdésében:
„Ha az (1)-(2) bekezdésben meghatározott, az azok közül értelemszerűen alkalmazandó feltételek bármelyike nem teljesül az üzletág-átruházásra vonatkozóan, a feltétel nem teljesülésekor a termék értékesítéséhez, szolgáltatás nyújtásához fűződő joghatás haladéktalanul beáll.”
A hivatkozott esetben az üzletágat megszerző fél részéről a szükséges kötelezettségvállalás nem volt bizonyítható, így az ügylet az általános szabályok szerint áfakötelessé vált.
3. Az adóalany jogállásának alkalmassága
A harmadik feltétel értelmében a szerző fél jogállása sem az üzletág megszerzésének időpontjában, sem azt követően nem lehet olyan jellegű, amely az Áfa törvény rendelkezései alapján természeténél fogva kizárja vagy akadályozza az előző feltételként meghatározott jogutódlási kötelezettségek teljesítését.
E feltétel célja annak a biztosítása, hogy a megszerző fél jogi státusza összhangban álljon az általános forgalmi adó szabályaival és ne akadályozza az áfaalanyként való megfelelő működést. Ennek megfelelően a vevő nem lehet például kizárólag adómentes tevékenységet végző szervezet, ha ez nem összeegyeztethető az átvállalt kötelezettségekkel. Az új tulajdonosnak jogilag és ténylegesen is alkalmasnak kell lennie tehát az üzletág további működtetésére.
Különös feltételek üzletág-átruházás esetén
Az üzletág-átruházások esetében a szerző félre irányadó három alapvető feltételen túlmenően a tevékenység jellegére vonatkozóan további kiegészítő követelmények is alkalmazandók, amelyek teljesítése szintén elengedhetetlen ahhoz, hogy az ügylet az általános forgalmi adófizetési kötelezettség alól mentesüljön.
4. Az üzletág kizárólag adólevonásra jogosító tevékenységet folytasson
A mentesülés további feltétele, hogy az átruházott üzletágban folytatott gazdasági tevékenység kizárólag olyan jellegű legyen, amely áfa levonására jogosít. Ez kizárja az olyan üzletágak mentesítését, amelyek például kizárólag adómentes szolgáltatásokat nyújtanak.
5. Ingatlan átvétele esetén a vevőnek az adókötelessé tételt kell választania
Amennyiben az átruházott üzletág részeként ingatlan is átadásra kerül, az üzletágat megszerző adóalany számára kötelező az Áfa törvény 88. §-a szerinti választási jog gyakorlása, azaz az ingatlan értékesítésének vagy hasznosításának adókötelessé tételét kell választania. E döntését az adóhatóság felé is be kell jelenteni, legkésőbb azon a napon, amikor az ügylet áfafizetési kötelezettsége beállna, feltéve, hogy a 17. § (4) bekezdésében foglalt mentesség nem lenne alkalmazható.
Kiemelendő, hogy ha az eladó a korábbiakban már választotta az adott ingatlan tekintetében az adóköteles kezelés lehetőségét – vagy az értékesítés egyébként is áfaköteles –, akkor az új tulajdonosnak ezzel összhangban szintén kötelezően adókötelessé kell tennie az ingatlanhoz kapcsolódó ügyletet. A jogszerű bejelentésnek legkésőbb az üzletág megszerzésének napján kell megtörténnie.
Ez az előírás különös jelentőséggel bír, mivel az ingatlanokra vonatkozó áfaszabályozás önálló sajátosságokat hordoz, és a választási jog gyakorlása elengedhetetlen ahhoz, hogy az üzletág-átruházás egésze áfamentes ügyletként legyen elbírálható.
6. Egyetemleges felelősség
Noha az üzletág-átruházás adómentességének alkalmazhatóságához nem szükséges az egyetemleges felelősség kifejezett vállalása, e kérdés mégis jelentőséggel bír, különösen az átruházó fél szempontjából. Ennek következtében az egyetemleges felelősség szabályát is a feltételrendszer részeként mutatjuk be.
Az Áfa törvény rendelkezései szerint ugyanis az elévülési időn belül az üzletágat átruházó adóalany egyetemleges felelősséggel tartozik a szerző féllel együtt mindazon kötelezettségek teljesítéséért, amelyek az átruházott vagyonelemhez kapcsolódóan, a szerzés időpontját megelőzően keletkeztek.
Ez azt jelenti, hogy még akkor is, ha az ügylet minden más szempontból megfelel az áfamentességre vonatkozó öt feltételnek, az adóhatóság jogszabályi felhatalmazás alapján a felek bármelyikét – tehát akár az eladót, akár a vevőt – kötelezheti az átruházott üzletághoz fűződő, korábbi időszakban keletkezett adófizetési kötelezettségek teljesítésére. A felek tehát nem mentesülnek automatikusan az adójogi következmények alól pusztán azzal, hogy a vagyonelemek más személyhez kerülnek.
Például, ha az üzletág átvétele után a szerző fél nem tesz eleget az Áfa törvényben előírt kötelezettségeinek – például utólag megállapítást nyer, hogy a levonási jogot jogosulatlanul gyakorolta –, az adóhatóság az ügylet létrejöttétől számított 5 éven belül az átruházó féllel szemben is érvényesítheti a követelését.
Jogi és adózási megfontolások összegzése az üzletág-átruházás során
Az üzletág-átruházás, ha megfelel az Áfa törvény szigorú előírásainak, lehetőséget kínál arra, hogy az ügylet adómentes legyen. Azonban ehhez a következő tényezőket mindenképpen szem előtt kell tartani:
- A felek belföldi adóalanyként legyenek nyilvántartva;
- A megszerző fél vállalja a jogutódlási kötelezettségeket;
- A szerző fél áfaalanyisága;
- Kizárólag adólevonásra jogosító tevékenység végzése az üzletágban;
- Ingatlan átvétele esetén a választási jog gyakorlása és ennek bejelentése;
- Egyetemleges felelősség vállalása az esetleges korábbi kötelezettségekért.
Mivel az üzletág-átruházás nemcsak gazdasági, hanem jogi és adójogi szempontból is bonyolult tranzakció, elengedhetetlen, hogy a folyamat során szakértő jogász és adótanácsadó közreműködésével történjen a tervezés és a dokumentáció összeállítása. A gondos előkészítés nem csupán jogbiztonságot, de adózási szempontból is optimális eredményt biztosíthat.
Megfelelő jogi és adójogi keretek között lebonyolítva az üzletág-átruházás nemcsak szabályos, hanem pénzügyileg is előnyös konstrukció lehet a vállalkozások számára, amely során elkerülhető az áfafizetési kötelezettség.
Ha az üzletág-átruházás részletei érdeklik, forduljon hozzánk bizalommal, debreceni ügyvédi iroda tapasztalt szakértői segítenek Önnek a folyamat minden lépésében.
Keressen minket elérhetőségeinken!
Telefon: +36 30 997 1783
E-mail: iroda@jeneyugyved.hu