Bár a kriptovilág most épp egy kisebb hullámvölgyben van, a veteránok nem aggódnak. Tim Draper, a Szilícium-völgy egyik legismertebb kockázatitőke-mogulja továbbra is tartja magát korábbi jóslatához: szerinte a Bitcoin akár már 2025 végére elérheti a 250 000 dolláros álomhatárt. De vajon van ennek realitása, vagy csak egy újabb optimista jóslat a sok közül? – teszi fel a kérdést a Kriptovilág cikke.
BTC: jelenleg korrekcióban, de a hit töretlen
A Bitcoin árfolyama jelenleg több mint 20%-kal a januári, 109 ezer dolláros rekord alatt mozog, és nehezen kapaszkodik vissza a 100 ezres szint fölé. Ennek ellenére Draper nem hátrál: továbbra is úgy gondolja, hogy 2025 végéig bőven benne van a 250 000 dolláros szint.
Tim Draper
Timothy Cook Draper az egyik legismertebb amerikai kockázatitőke-befektető, aki meghatározó szereplője volt több ikonikus techcég – például a Tesla, Skype, Hotmail vagy épp a Baidu – felfuttatásának. A Stanfordon és a Harvard Business Schoolon szerzett diplomát, majd 1985-ben megalapította a Draper Associates-t, amely később a Draper Fisher Jurvetson (DFJ) néven vált világhírűvé. Karrierje során több milliárd dollár értékben fektetett be technológiai startupokba, és kulcsszerepet játszott a Szilícium-völgy fejlődésében.
Draper neve azonban nemcsak a hagyományos techvilágban, hanem a kriptopénzek világában is legendás. 2014-ben az FBI által lefoglalt 30 000 Bitcoint vásárolta meg egy árverésen, ami akkoriban merész lépésnek számított, de utólag rendkívül jövedelmező döntésnek bizonyult. Azóta Tim Draper a Bitcoin egyik legismertebb támogatója lett, aki rendszeresen megosztja hosszú távú árfolyamjóslatait. Emellett aktívan támogat blokklánc-technológiával foglalkozó projekteket, és hisz abban, hogy a decentralizáció és a digitális eszközök gyökeresen átalakíthatják a világgazdaságot.
A Draper University alapítójaként célja, hogy a következő generáció vállalkozóit és innovátorait készítse fel arra, hogy bátran formálják a jövőt – akár kriptóval, akár más technológiai áttörésekkel. Draper gondolkodásmódját az a hit vezérli, hogy a technológia a szabadságot, az átláthatóságot és a hatékonyságot szolgálja, és ebben a Bitcoin kulcsszerepet játszhat.
Nem ez lenne az első jóslata, ami bejön: 2014-ben megmondta, hogy három éven belül eléri a BTC a 10 000 dollárt – és 2017-ben be is jött. Igaz, a 2018-as előrejelzése, hogy 2022 végére már negyedmilliónál lesz az árfolyam, nem vált valóra. De a hosszú távú trendekben még mindig hisz.
Bitcoin = digitális arany?
Draper ma már nem csak digitális pénzként tekint a Bitcoinra, hanem sokkal inkább egyfajta értékmegőrző eszközként. Úgy látja, hogy a BTC előnyei – decentralizáció, inflációval szembeni védelem és globális hozzáférhetőség – idővel egyre fontosabbá válnak, főleg az amerikai dollár hitelvesztése és az USA 36 ezer milliárd dolláros államadóssága mellett.
Szerinte ezek a tényezők együtt hozzák el azt a pontot, amikor egyre többen fordulnak majd a Bitcoin felé – legyenek befektetők vagy átlagemberek.
Használjuk vagy csak tartogatjuk?
Fontos ugyanakkor látni, hogy bár Draper hosszú távon a Bitcoin világpénzzé válását vizionálja, a jelenlegi helyzet még messze van ettől. A legtöbben ma is inkább befektetési célból tartják, főleg a Z generáció és a millenniálok körében népszerű, nem pedig fizetésre vagy vásárlásra használják.
Túlzó vízió vagy idő kérdése?
A 250 000 dolláros cél inkább egy inspiráló gondolat, mintsem biztosra vehető előrejelzés. De Draper kitartó optimizmusa egy dolgot jól mutat: sokan továbbra is hisznek abban, hogy a Bitcoin több egyszerű spekulációnál – lehet, hogy valóban egy új pénzügyi korszak kulcsa.