A Profession.hu friss elemzése szerint 7 százalékkal nőtt azoknak az állásoknak a száma, amelyek valamilyen formában lehetővé teszik az otthoni munkavégzést, a tavaly májustól eltelt egy év során az azt megelőző év azonos időszakához képest.
Az MTI-nek eljuttatott összefoglaló alapján továbbra is a home office számít a leggyakoribb atipikus foglalkoztatási formának. A vizsgált időszakban meghirdetett állások 12,3 százaléka tartalmazta ezt a lehetőséget a munkaadók részéről. Második helyen változatlanul a részmunkaidős állások állnak, ezek az összes hirdetés 5,6 százalékát tették ki.
A 2024 májusától megjelent új álláshirdetések 80 százaléka klasszikus, heti 5 napos, 8 órás jelenléti munkavégzést követel meg. A pozíciók 7,7 százalékánál előírás a beosztás szerinti munkarend, 4 százalékuk rugalmas munkaidőt biztosít, míg 2,7 százalékban kétműszakos beosztás szerepelt.
Az IT szektorban a leggyakoribb a home office
Az adatok alapján a távmunkára legtöbbször az informatikai szektorban van lehetőség. Az IT terület már a tavaly májust megelőző időszakban is kiemelkedett ebből a szempontból, és ez a trend azóta is változatlan. A legtöbb otthoni munkalehetőség az IT programozás és fejlesztés, valamint az IT üzemeltetés és telekommunikáció állások esetében volt elérhető. Az előbbi esetében a hirdetések közel fele, míg az utóbbinál több mint egyharmada tartalmazta ezt az opciót.
Az elmúlt évben az informatikán kívül leggyakrabban az üzleti támogató központok pozícióinál jelent meg a home office lehetősége – ezeknél az állásoknál az arány közel egyharmad. A pénzügy és könyvelés területén ez az arány 29 százalékra nőtt.
Az otthoni munkavégzést kínáló állásokra leginkább a fiatal korosztály jelentkezik. A pályázók 27,9 százaléka a 18-25 éves korcsoportból kerül ki, őket a 31-40 év közötti jelentkezők követik 26,8 százalékkal, majd a 26-30 évesek 20 százalékkal. Az ilyen jellegű hirdetésekre jelentkezők fele felsőfokú (egyetemi vagy főiskolai), míg 40 százalékuk középfokú végzettséggel rendelkezik.
A Profession.hu szerint az álláskeresők döntéseinél nemcsak a fizetés, hanem a béren kívüli juttatások is jelentős súllyal esnek latba – ezek közül kiemelten fontos a home office lehetősége.